Elma üretimi tarihe karışıyor

Türkiye’de elma üretiminde ikinci sırayı alan Niğde’de elmacılık tarihe karışıyor.
Geçtiğimiz sezonda Niğde elmasını üreticiler kilosunu 40-50 kuruşa yaralı elmalar ise meyve suyu fabrikalarına 10 kuruştan satıldı. Üreticiler girdilerin arttığını ve piyasa fiyatlarının da düşüklüğünden şikayetçi. Niğde’de elma fidanının en çok üretildiği Değirmenli beldesinde fidan üreticileri elma fidanlarının satışının azaldığını, ceviz ve badem fidanlarının daha çok rağbet gördüğünü söylediler. Çok masrafı olmayan ceviz, badem gibi fidanlara talep geldiğini ifade eden Fidan üreticisi Doğan Uyar, ‘‘Elmalarımız para etmedi. Elmanın kilosunu meyve suyu fabrikaları 10 kuruşa aldı. Bu kadar ucuz fiyata alındığı için bizlerde elma işini yavaş yavaş bırakmak üzereyiz. Elmayı bıraktıktan sonrada cevize yönelmeyi düşünüyoruz ve çiftçilere tavsiye ediyoruz. Fidanların fiyatı 15 TL, 10 TL ve 7 buçuk TL civarında satışlarımız başlamıştır. Eski durum yok. Eskiye yönelik fidan talebi de iyice azaldı. Artık Niğde’de ceviz, badem, kiraz fidanlarına yönelik talep var. Meyve suyu fabrikaları elmayı kilosu 10 kuruştan aldığı için vatandaşın emeğinin karşılığını alamıyor. Bu yüzden elma fidanı almıyorlar. Bizimde bundan sonra ki niyetimiz badem, ceviz, kiraz fidanları dikimlerine yöneleceğiz dedi.
Bir diğer üretici Emrah Eke ise, elma üretiminde mazot, gübre, işçi gibi maliyetlerin arttığını bu yüzden elma üretiminin bundan sonraki yıllarda azalacağını kaydetti.

Bir önceki yazımız olan Niğde’de esnaflar Gönül Kapısını gezdi başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir